• Česká verze e-shopu
  • Česká verze e-shopu

Zavolejte nám: 800 174 632

Vitaminy

Vitamíny

Vitamíny jsou nezbytnou součástí našeho těla. Vitamíny nejčastěji přijímáme potravou, proto by naše strava měla být dostatečně vyvážená. Nedostatečný příjem vitamínů vyvolává řadu onemocnění. Nemoci můžou odeznít po příjmu zvýšeného množství vitamínů, ale některé nemoci jsou nevratné (např. neurologické poškození z důvodu nedostatku vitamínu B12 atd.).

Co jsou to vitamíny?

Vitamíny jsou esenciální látky, které patří k základním složkám lidské stravy. V potravě je přijímáme již vytvořené nebo ve formě provitaminů. Výjimku tvoří vitamíny H, K a D. Vitamíny H a K se tvoří v tlustém střevě za pomocí střevních mikroorganismů a vitamín D přijímáme také kůží z UV záření. Vitamíny se významně podílejí na procesech vstřebávání a výměny látek mezi vnějším prostředím a živým organismem. Jsou nezbytné pro udržení řady tělesných funkcí, výstavbu nových tkání, ochranu organismu proti infekcím. Nedostatek vitamínů v těle se označuje jako hypovitaminóza. Nedostatek vitamínů v těle se projevuje poruchami funkcí organismu.

Rozdělení vitamínů

Nejdůležitější vitamíny jsou tyto: vitamín A, C, D, E, K, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12 a další. Vitamíny dělíme na rozpustné ve vodě (např. C, B-komplex) a rozpustné v tucích (A, D, E, K). Vitamíny rozpustné ve vodě tělo neumí dlouhodobě ukládat. Vitamíny rozpustné v tucích jsou nejčastěji uloženy v játrech, kde jsou schopny vydržet 1-2 roky. Vitamíny rozpustné v tucích jsou při nedodržení dávkování nebezpečné, protože se jimi můžete předávkovat.

Potravinové doplňky s vitamíny

Potravinové doplňky jsou účinným prostředkem pro zvýšení obsahu vitamínů v těle. Potravinové doplňky však nejsou náhražkou pestré stravy. Pestrá strava by se měla skládat z vody, bílkovin sacharidů, tuků, minerálních látek a dalších látek. Vitamíny bývají v baleních různě kombinované. Tyto kombinace pomáhají zvyšovat účinnost vitamínů. Chcete-li předejít řadě zdravotních komplikací, tak dbejte na dostatečný příjem vitamínů pro vaše tělo.

Zobrazit více »

  • Heureka - Ověřeno zákazníky Heureka - Ověřeno zákazníky
  • zavolej zavolej
  • výhody výhody